Newsletter Subscribe

Email address added successfully.

Time to Die

/ Pora Umierać /12 May 20106pm

Price: £4.5 / £3.5 conc.


Main Auditorium,
Exeter Phoenix

Dir.: Dorota Kedzierzawska
Writer: Dorota Kedzierzawska
Music: Wlodzimierz Pawlik
Cinem.: Artur Reinhart
Cast: Danuta Szaflarska, Krzysztof Globisz, Marta Waldera, Patrycja Szewczyk, Kai Schoenhals
Poland, 2007, 104’

This event is organized in collaboration with Exeter Film Society.


SYNOPSIS


Aniela, is as much a sprightly, unyielding relic of the past as the big dacha-style house surrounded by tall trees in which she lives alone with her impetuous dog, Philadelphia. Across the way, she disapprovingly observes a boorish fat nouveau-riche man in a big new house, and over in a corner, a shabbier building occupied by a struggling music school, everybody wants Aniela's house or her land. When nouveau-riche neighbours, aided by her cold-hearted son, conspire to gain her property, she finds a way to outsmart them. It's a warm and beautiful drama with plenty of tasteful comedy.

'Time to Die' excels in many areas, not only in its extraordinary star (92 year old Danuta Szaflarska ), its gorgeous, crisp black and white images captivate you from the beginning to the end (excellent cinematography by Arthur Reinhart) but in its ability to convey a sense of time savoured minute by minute.

* * *

"Pora umierać" to historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani. Kobieta pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Dom, w którym mieszka przeszkadza jej nowobogackim sąsiadom, syn również nie ma czystych intencji. Wzburzona nielojalnością Aniela dochodzi do wniosku, że w takiej sytuacji pora umierać. Odwołuje telefonicznie dalsze wizyty syna, zatrzymuje stary zegar, wkłada czarną suknię, zapala świecę i z różańcem w rękach układa się na łóżku, by czekać na śmierć. Szybko jednak zmienia zdanie. Postanawia działać, biorąc sprawy w swoje ręce. Reżyserka powiedziała o filmie tak:

"Marzę o tym, by nie dali się Państwo zwieść temu tytułowi. Bo to jest oczywiście film o życiu - zmaganiu się z nim, ale też pasji i radości życia, która jest w zasięgu ręki każdego z nas, choć tylko niektórzy o tym wiedzą..."

Trailer
Back